Inovace v konstrukčních materiálech: Vyčistí vzduch, ochladí interiér a recyklují odpad
Kristina Sverkunová
29/11/2023
Neuplyne měsíc, abychom neobjevili novinku ve světě stavebních materiálů. Často se jedná o experimentální nápady, které zůstanou jen na papíře, ale mnoho z nich se uchytí i v běžné praxi. Bydleli byste v domě postaveném z nedopalků cigaret? I na to se dnes podíváme. Objevte s námi nové druhy cihel a keramiky!
Cihly, které čistí vzduch
Termín udržitelnost se skloňuje ve všech pádech nejen ve stavebnictví. Stále více lidí žije ve městech a dostáváme se do bodu, kdy musíme řešit kvalitu vzduchu. Čističky vzduchu se stávají běžnou součástí domácností, ale nevyřeší všechno. Kromě toho se jedná o poměrně nákladné řešení. Jako alternativa se nabízí cihly, které umí čistit vzduch. Také se jim říká „dýchající cihly.“ Byly vyvinuty pod taktovkou Carmen Trudell, zakladatelky společnosti Both Landscape and Architecture.
Dýchající cihly filtrují vzduch a zbavují ho znečišťujících látek a částic, například prachu – podobně jako filtr u vysavače, který koneckonců byl základem tohoto nápadu. Cihly mají podobu pórovitého betonového bloku. Díky svému tvaru usměrňují proudění vzduchu uvnitř budovy. Mezi dvěma cihlami je spojka z recyklovaného plastu a zásobník pro sběr odpadních částic.
Hydrokeramika umí reagovat na okolní teplotu
Hydrokeramika je nová technologie využívaná pro výstavbu stěn. Bloky jsou vyrobené z hliněných panelů a vodních kapslí (tzv. hydrogelu). Kombinací odpařovací vlastnosti hydrogelu se schopností hliněné keramiky regulovat vlhkost byl vytvořen kompozitní materiál reagující na teplo a vodu. Vznikl tak pasivní evapotranspirační systém schopný snížit teplotu vnitřního prostoru o 5 °C. Materiál zároveň zvyšuje vlhkost v interiéru, a to až o 15 %, což ocení obyvatelé horkého a suchého podnebí. Hlína i vodní kapsle jsou velmi levné na výrobu, takže jsou dostupné i pro nízkonákladové projekty.
Nápad byl vyvinut studenty ateliéru Digital Matter: Intelligent Construction, Master of Advanced Architecture v letech 2013 až 2014 pod vedením katalánského Institutu pro pokročilou architekturu.
Cihly z cigaretových nedopalků
Ročně se vykouří více než 5 bilionů cigaret. Každá vykouřená cigareta generuje nedopalek, který v lepším případě končí v koši, v horším pohozený na ulici. Studenti Fakulty inženýrství z RMIT University přišli na to, že ačkoliv jsou nedopalky velkým problémem pro životní prostředí, dají se účinně zrecyklovat, pokud je přimícháme do hliněných cihel. Tímto krokem by se při výrobě cihel snížila spotřeba energie až o 58 %. Cihly s nedopalky jsou zároveň lehčí a mají dobré izolační schopnosti. Než se ale tyto cihly začnou využívat ve velkém, je nutné vyřešit problémy, jako jsou bakteriální kontaminace a nosnost zdí.
Jedno je jasné. Nová generace stavařů hledá způsoby, jak využít inovativní materiály a zároveň vytvořit řešení, které bude ohleduplné k životnímu prostředí a dokáže úspěšně reagovat na aktuální výzvy naší společnosti. Držíme palce a těšíme se na nové objevy a trendy!