V polovině června došlo ve stavební společnosti BREX spol. s.r.o. k výměně jednatele firmy. Tu převzal do svých rukou Ing. Ivo Vrbka, zkušený vrcholový manažer, který dlouhá léta pracoval v managementu společnosti Metrostav a. s. Kde vidí budoucnost firmy a kam chce společnost posunout, nám přiblížil v krátkém rozhovoru.
Pane řediteli, je tomu pár dní, co jste převzal společnost BREX a stal jste se jejím jednatelem. Jak probíhaly Vaše první dny?
Jednatelem jsem od 17. 6. 2022 a rozhovor děláme ani ne týden po mém nástupu. Realizace stavebních projektů je práce, kterou v různých pozicích dělám celý svůj profesní život. Zapojit se do běžného života firmy tak pro mě nebyl velký problém. Od prvního dne máte na stole kauzy vlekoucí se z minula, operativu všedního dne a úkoly důležité do budoucna. Ve společnosti je naštěstí řada kvalitních zaměstnanců, se kterými jsme ihned navázali dobrou spolupráci. Řadu z nich znám z minula.
rozhovor Ing. Ivo Vrbka
Přišel jste z velké stavební společnosti Metrostav. Jak vnímáte společnost BREX, kde se podle Vás nyní na trhu nachází?
Jako ředitel divize 8 Metrostavu působící mimo jiné i v Libereckém kraji jsem se v minulosti s BREXEM setkával v řadě výběrových řízení. BREX jsem vnímal jako respektovaného protivníka při soutěžích o veřejné i soukromé zakázky. Postupně Brex ale svoji pozici na trhu ztrácel. Nikdy jsem nepátral po důvodech, ale byl to dlouhodobější proces. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že firma má rozhodně potenciál na to být důležitým hráčem na trhu a respektovaným partnerem.
Mottem firmy BREX je "Kdo chce stavět vysoké věže, musí se dlouho věnovat základům." Myslíte tedy, že je potřeba znovu zrevidovat základy firmy?
Nevím, kde se to motto vzalo a za jakých okolností. Motto má být krátké a výstižné. Možná se Brex dlouho věnoval základům a zapomněl jít kupředu. Je třeba stavět na dobrých základech, to ale neznamená, že se jim musíme věnovat nepřiměřeně dlouho. Pro současnou situaci mi spíše připadá výstižné motto „Zpátky ke kořenům“ a pak směřovat dále. Vrátit se k tomu, v čem BREX býval dobrý a vrátit ho do pozice, kde kdysi býval. Samozřejmě nelze žít z minulosti, svět okolo se změnil a my se musíme změnit také. Občas ale udělat krok stranou, nebo i zpět, a pak znovu vyrazit kupředu, není na škodu. Myslím si, že podmínky pro to jsou dobře nastaveny. Společnost má více než třicetiletou historii, odvádí kvalitní práci a je schopná realizovat náročné projekty. Má pro to dobré výrobní a technické zázemí, potřebné reference a podle mě neskutečnou konkurenční výhodu v technickém a inženýrském zázemí skupiny Valbek. Mimo jiné i na tom chci do budoucna stavět a dostat BREX dále, než kdy byl.
Chystáte tedy nějaké změny?
V tuto chvíli spolu s vedením VALBEK tvoříme strategii firmy na následujících pět let, z čehož vyplývá řada úkolů do budoucna. Chceme pokračovat v rozvoji firmy v pozemním i dopravním stavitelství, výrobě plastových a hliníkových oken a dveří i rozvoji vlastních technických a dělnických kapacit. Budeme se snažit, aby se BREX opět stal v regionu silnou a respektovanou firmou. K tomu budeme potřebovat významně doplnit naše řady o nové spolupracovníky na všech pozicích, včetně studentských i absolventských.
Společnost působí na trhu více jak třicet let a téměř deset let spolupracuje se skupinou VALBEK. V čem vidíte výhody tohoto spojení?
BREX tímto spojením získává kvalitní technické a inženýrské zázemí, které nemá ani většina těch největších firem v ČR. Máme tedy za sebou urbanisty, projektanty, architekty, statiky a další odborníky, a to v kapacitě, kterou nemá žádná jiná společnost v zemi. Je tedy jen na nás, jak těchto synergií dokážeme využít. Kvalitních techniků a inženýrů dlouhodobě ubývá a toto spojení by mělo v čase přinášet více a více výhod.
Spolu s VALBEKEM se zaměříme na stavby podle žlutého FIDICU, tedy chceme nabízet investorům realizaci v modelu “design and build”. Zjednodušeně řečeno - investor získá komplexní službu jako zakázku na klíč, od projektu po realizaci. Bude-li si to přát, tak i kompletní inženýring. Zároveň umíme dát projektantům VALBEKU zpětnou vazbu do budoucna z pozice realizátora.
most Laurina & Klementa ŠKODA AUTO
Stavební sezóna je v plném proudu, na jakých zakázkách pracujete?
Z pozemních staveb můžu zmínit např. hotel Villa v Praze, který letos na podzim dokončíme, nebo pro Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou dokončujeme nový moderní pavilon. Z dopravních staveb bych rád jmenoval dokončenou rozsáhlou rekonstrukci mostu na silnici I/35 v Liberci a výstavbu mostu přes dálnici D10 pro ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi. Zde zodpovídáme za založení a spodní stavbu mostu, na který následně přijdou prefabrikované betonové nosníky. Most Laurina & Klementa bude dlouhý 346 metrů a propojí dva závody ŠKODA AUTO, aby se ulehčilo tamní dopravě. Zde právě stavíme v režimu “design and build”, tedy dle mezinárodních standardů FIDIC –Yellow book.
Jak vidíte současnou situaci a budoucnost stavebnictví? Staví se, nebo investoři vyčkávají?
Stavebnictví je složitý obor s malými maržemi, citlivý na ekonomické cykly a je velmi náročný na množství kvalifikované pracovní síly a množství zabudovaného materiálu. Neadekvátní reakce politiků na Covid se dnes projevuje v nedostatku komodit, chybná rozhodnutí leaderů EU se projevují v ceně energií a ve výši inflace a válka na Ukrajině vedle dlouhodobě špatné politiky našich vlád, pokud jde o získávání zahraničních pracovníků, způsobily dlouhodobý nedostatek pracovní síly a neúměrný nárůst mezd u málo kvalifikované pracovní síly. To vše se projevuje na rychlém růstu cen stavebních prací, což spolu s drahým financováním povede k rychlému poklesu poptávky.
Na druhou stranu něco se stavět musí, jednak stavebnictví zaměstnává 9 % všech pracujících a pak dluhy na infrastruktuře jsou stále obrovské.
A jsme zase u žlutého FIDICU, který může být částečným východiskem z ekonomicky složité situace, kdy se mohou velmi měnit ceny vstupů. A na ty nemohou připravené zadávací podmínky a dokumentace samozřejmě adekvátně reagovat. Jinými slovy - dnes může být ekonomicky výhodný most z betonu za měsíc z oceli.
Máte dostatek kvalifikovaných pracovníků pro Vaše realizované zakázky?
Ve stavebnictví postupně ubývá odborníků z technických profesí, ale i řemeslníků. A tak i nám technický personál chybí. Částečně se nás dotkla i válka na Ukrajině a covid, protože i my máme ve svých řadách zahraniční pracovníky. Ale není to tak, že bychom museli zakázky odmítat. Spíše se to dotklo subdodavatelů, které využíváme.
V červenci jsme spustili rozsáhlou náborovou kampaň a chceme přijímat nové zaměstnance na většinu technických a dělnických pozic. Firma musí stát především na vlastních kvalitních zaměstnancích. Dáváme příležitost i absolventům, protože dlouhodobá zkušenost ukazuje, že právě z nich se vyprofilují ti nejlepší zaměstnanci. Naše nabídka práce je pro stavbyvedoucí, přípraváře, rozpočtáře, tesaře, zedníky, řidiče, strojníky stavebních strojů. Nabízíme stálou práci v regionu, zázemí stabilní firmy, skupinové zaměstnanecké benefity i možnost osobního rozvoje.
BREX také více než dvacet let vyrábí v Raspenavě plastová a hliníková okna a dveře. Kam míří tento závod?
V rámci obchodní strategie připravujeme vyčlenění provozu do samostatné dceřiné společnosti. Pracujeme na plánu dalšího rozvoje, se kterým souvisí do budoucna investice do areálu a technického vybavení. V první řadě nás čeká konsolidace, nastavení vnitřních procesů společnosti, posílení technických a obchodních schopností, optimalizace výrobních procesů, zvýšení výkonu a produktivity práce.