Provoz žižkovského nákladového nádraží byl ukončen před 20 lety. Od té doby probíhala veřejná debata o budoucnosti této největší dochované funkcionalistické průmyslové stavby. Pražané i politici chtějí obří brownfield přeměnit v lokalitu pro život, kde se budou setkávat potřeby lidí s občanskou vybaveností. S cílem souvisí i otázka nedostatku dostupného bydlení. Jaké plány mají investoři?
V únoru byla zahájena výstavba, která povede k revitalizaci pozemků se záměrem vytvořit novou čtvrť pro 23 tisíc obyvatel. Na podobě lokality se bude podílet nejméně pět investorů, mezi něž patří Central Group, Penta Real Estate, Finep a další. Tytéž firmy se zavázaly přispět 1,55 miliardy korun na rozvoj veřejné infrastruktury. Jde o první projekt svého druhu, kde si město ozkouší inovativní metodiku spolupráce s investičními společnostmi.
Bydlení pro rodiny, nebo příležitost pro investory?
Na bývalém nádraží vznikne až
11 tisíc bytů, které je možné zakoupit už dnes. Dokončeny mají být v roce 2024. Startovací ceny ale naznačují, že cílem není vytvořit dostupné bydlení pro Pražany, ale investiční příležitost. Garsonku si koupíte za cenu od
5 milionů výše a byt 3+kk za necelých
12 milionů korun. Vysoké ceny odráží realitní trh, vzrostlou poptávku i zvýšené náklady na materiál a práci. Můžeme proto očekávat, že část bytů odkoupí investoři, s cílem bydlení dále pronajímat, případně se zde do budoucna vytvoří kancelářské prostory, které využijí firmy.
Přitom by mělo jít o velmi přátelské místo vůči rodinám. Vznikne zde až šest školek, základní škola a existuje i plán na park s pěší promenádou nebo centrum kultury. V budoucnu se chystají také velké investice z veřejných peněz do nové tramvajové trati, uličního připojení k městskému okruhu a dojde k rekonstrukci okolních ulic
Jana Želivského a
Malešické. Pracuje se na koncepční studii pro Olšanskou ulici, ze které by měl v budoucnu být „žižkovský bulvár“. Vzniká však otázka, zda je spolupráce města s investory výhodná pro město a obyvatele, nebo pro investory a developery.
Nabízí se
srovnání s Vysočany, kde se chystá přeměna okolí O2 arény. Radnice má v plánu část pozemků odkoupit, aby mohla napřímo ovlivnit vývoj i ceny do budoucna. Nezačínali ovšem na neznámé půdě, inspiraci našli v německém Hamburku, kde se podobný systém již osvědčil.
Jak přestavba
Nákladového nádraží Žižkov dopadne a jak bude vypadat tamní skladba obyvatel, zjistíme až v budoucnu. Kvůli vysokým úrokovým sazbám, cenám nemovitostí a inflaci se mnohé rodiny přiklání spíše k pronájmu než ke koupi. Je možné, že investoři a zájemci o bydlení nakonec najdou symbiózu a potenciál lokality se tak využije naplno.