Jaká je budoucnost Železničního mostu?
Kristina Sverkunová
05/01/2022
K Praze neodmyslitelně patří její mosty spojující oba břehy Vltavy. Ne všechny ale dostávají stejnou péči jako Karlův most. Proč je Železniční most vedoucí z Výtoně na Smíchov v dezolátním stavu a jaká budoucnost ho čeká?
Sto let a dost?
Železniční most postavený na místě starého mostu v roce 1901, nemá oficiální pojmenování, ale obyvatelé Prahy jej často označují jako „smíchovský“ nebo „vyšehradský“. V historii získal i dlouhý název „Most spojovací dráhy císaře Františka Josefa“. Stavba mostu byla na pražské poměry velmi rychlá, stihl se za pouhý rok. Háček ale byl v životnosti mostu, která byla naplánovaná na 100 let. V roce 2015 byla situace přezkoumána Správou železnic, která životnost odhadla na dalších 30 let. Další posudek z roku 2018 byl již méně optimistický a sliboval jen dalších 5 let.
Železniční most pražskou dominantou
Původní úprava mostu měla proběhnout už v roce 1999. V plánu byla náhrada za trojkolejný most a měl být přístupný i pro automobily. Rekonstrukce mostu zřejmě nebyla prioritní a došlo k odkladu. O 5 let později byl most prohlášen nemovitou kulturní památkou, což zkomplikovalo modernizaci stávající stavby – konstrukce mostu musí být zachována. I přesto ještě v únoru 2020 bylo ve hře zbourání mostu s cílem postavit stabilnější repliku. Pro tento účel bylo potřeba, aby Ministerstvo kultury vyřadilo stavbu z památkové ochrany. V březnu 2020 ministerstvo po přímluvě švýcarského inženýra Eugena Brühwilera tuto žádost zamítlo a pražský most zůstává ve stávající podobě. Po vyhodnocení komise není nutné most nahradit, pouze provést drobné úpravy, jako je odstranění koroze na poškozených částech z oceli, spolu s novým nátěrem. To vše lze provést bez náročné demontáže. Brühwiler také navrhl nový podpůrný systém kolejových dráh pro zvýšení odolnosti.
Jak to bude vypadat v dalších letech?
Na jaře letošního roku byla Správnou železnic vyhlášená architektonická soutěž. Nakonec je v plánu přidat třetí kolej podle návrhu z roku 1999, i zachovat i zónu pro chodce a cyklisty. To vše v zájmu zachování původního vzhledu. Na novou podobu projektu v budoucnu naváže i rozvoj Výtoně. Soutěžící to nemají jednoduché, musí dodržet požadavky památkové péče a zároveň veškeré předpisy a potřebné normy. Vyhlášení tendru proběhne začátkem roku 2022.