Vodní dílo Harcov vyrostlo na Harcovském potoce mezi léty 1902 a 1904. Přirozeně se časem stalo městskou přehradou a oblíbeným místem všech Liberečanů. Slouží nejen v létě k rekreaci, ale také coby zásobárna vody a ochrana Liberce před velkou vodou. Ovšem slouží tak už přes sto let, a to bez větší rekonstrukce. Na tu už je čas, neboť zatéká do koruny hráze, dochází k průsakům a v nádrži je obrovské množství sedimentů. Více nám prozradil Ing. Martin Kyselák.
Co pro vás osobně znamená Harcov a jeho rekonstrukce?
Troufám si tvrdit, že Liberecká přehrada jsou spolu s radnicí, Ještědem a čtvrtí od muzea k ZOO dominantami Liberce. Pro mě jako rodilého Liberečana byla radost se podílet na tomto projektu. Bohužel její okolí není v reprezentativním stavu a vzhledem k blízkosti centra města je velká škoda, že její potenciál není plně využit.
Scan původní dokumentace
Jak se rekonstrukce Harcova dotkne života v Liberci?
Přehrada bude muset být rok a půl vypuštěná, to se naposledy stalo po II. světové válce. Pro místní to bude určitě velká změna, neboť přehrada, pláž a přilehlý lesopark jsou oblíbeným místem volnočasových aktivit. Na místě rozlehlé vodní plochy bude údolím protékat pouze potok a v celém okolí budou probíhat stavební práce.
Liberecká přehrada současný stav květen 2021
Které prvky zajistí bezpečnost přehrady při povodních?
Zabezpečení proti povodním se prolíná celým projektem rekonstrukce Harcova a je otázkou vzájemné souhry všech prvků. Za nejdůležitější z nich nicméně považuju:
snížení přelivné hrany bezpečnostního přelivu o 40 cm;
změnu tvaru plochy bezpečnostního přelivu;
zvětšení trub spodních výpustí;
štolu v patě hráze, ze které bude probíhat monitorování průsaků;
injektážní clonu skalního puklinového podloží v celé délce hráze. Injektáž bude provedena až do hloubky 20 m pod základovou spáru hráze;
injektáž zdiva hráze provedenou z koruny hráze.
Jak se zvýší kapacity přelivu, skluzu, vývaru a případně dalších parametrů přehrady souvisejících s regulací vody při povodních?
Po rekonstrukci vodní dílo Harcov odolá i 10 000leté vodě. Ta byla posuzována v rámci modelování na hydrotechnickém fyzikálním modelu. Přehrada by měla převést i 88 m3/s přes bezpečnostní přepad, což odpovídá dvoudenní povodni na úrovni 10 000leté vody. Takže nedojde k přetékání koruny hráze, jako tomu bylo v roce 2010 na Mlýnici.
V rámci úprav se především zvýší průměr trub spodních výpustí a navýší maximální kapacita vypouštění z 8 m3/s na 14 m3/s, což je hraniční hodnota pro to, aby nedošlo k vybřežování toku pod hrází směrem k centru města.
A dále se změní tvary vývaru pod hrází, sníží se a změní tvar zakřivení přelivu, přibude usměrňovací žebro, upraví se koryta odtoku v podhrází. Celkem to bude více než deset větších a menších úprav pro optimální proudění povodňových vod v podhrází a přes bezpečnostní přeliv hráze.
Co všechno se vlastně bude přestavovat a měnit?
Půjde o kompletní rekonstrukci a revitalizaci hráze a jejího okolí.
Hlavní hráz bude převážně zachována. Renovace čeká kamenné prvky hráze, věžičky a zábradlí. Dojde k injektážním a těsnícím pracím z nové podzemní štoly pod hrází, injektáži samotného tělesa hráze, k rekonstrukci koruny hráze a k dílčím změnám tvaru koryta pod hrází. A v ulici Blahoslavova vyroste nový objekt pro vstup do podzemní štoly.
Ve vlastním tělese hráze a jejím bezprostředním okolí se provedou drenážní a pozorovací vrty. Dílčí úpravy čekají i bezpečnostní přeliv, odpadní koryto a spodní výpustě, které se vybaví novým technologickým zařízením s vyšší kapacitou. Podhrází se stabilizuje těžkým kamenným záhozem, který překryje zemina a trávník.
Komplexně se zrenovuje elektroinstalace a osvětlení hráze. Obsluha dostane nejnovější vybavení pro provoz vodního díla, nový řídicí systém a prvky automatického monitoringu. Historické vybavení zůstane po dohodě s Národním památkovým ústavem volně přístupné veřejnosti.
Prostor zátopy zbavíme sedimentů, opravíme pobřežní zeď a přístupy do vody v místě pláže.
Na čem se aktuálně pracuje?
Aktuálně byl odevzdán čistopis zadávací dokumentace investorovi, který vypíše v letošním roce výběrové řízení na zhotovitele.
Jak se při stavebních pracích zamezí znečištění vodního zdroje?
Během stavby bude protékající Harcovský potok v místě stavby u hráze provizorně zatrubněn a vyveden jednou ze dvou výpustí, na které se nebude právě pracovat. Kvalita vody v Harcovském potoce nebude nijak ohrožena.
V rámci projektu má dojít i k navýšení objemu Harcova? Kde a jak se to projeví?
V Harcově se za dobu provozu usadilo cca 20 000 m3 sedimentů. V rámci projektu dojde k jejich odtěžení a ke zvýšení retenční kapacity o jejich objem. A zároveň se zvýší i kvalita vody.
Jak se při rekonstrukci myslí na Liberečany, kteří se v Harcově rádi koupou?
Přehrada se z Popelky na kraji centra promění v krásný městský park a rekreační místo uprostřed Liberce. V rámci projektu jsme úzce spolupracovali s Kanceláří architektury města Liberce KAM^L a do dokumentace přidali prvky, které z přehrady udělají reprezentativní místo Liberce. Při rekonstrukci vzniknou dvě snížené náplavky pro snadný přístup k vodě. U pláže jsou naplánovaná pobytová schodiště. Kolem přibudou mola, herní prvky a různorodý mobiliář. A to vše doplní přiléhající cesty, chodníky a změna koncepce provozu v ulici Zvolenská.
Vizualizace nové podoby přehrady, zdroj: Kancelář architektury města Liberec, Ing. arch. Jiří Janďourek
Už jsme se dotkli tématu kvality vody? Co ji v oblasti ovlivňuje nejvíc? Jak se na ní podepíše rekonstrukce Harcova?
Rekonstrukce přispěje ke zlepšení kvality vody odtěžením sedimentů z přehrady. Hlavním problémem je ale vyústění kanalizace některých harcovských domů přímo do potoka, který přehradu napájí. Tento problém by měla sanovat nová splašková kanalizace města Liberec.
Jaký má přehrada vliv na úroveň podzemní vody v okolí? A jak se s touto okolností pracuje při rekonstrukci?
Vypuštění přehrady bude mít dopad – a to jen dočasný – na výši hladiny podzemní vody cca
700 m od přehrady. Přehrada totiž sytí skalní puklinový systém, který je v místě přehrady.
Při přípravě projektu jsme provedli pasportizaci 50 studní v okolí přehrady. Pokles hladiny vody se předpokládá pouze u 4 z nich. Hladina vody ve studních se bude monitorovat bezprostředně před vypuštěním přehrady, během stavebních činností i po opětovném napuštění.
Přehrada Harcov je kulturní památkou. Jak jste se s tím vypořádali v rámci přípravy a jak to bude ovlivňovat samotnou realizaci?
Všechny stavební činnosti byly konzultovány a projednány se zástupci památkové péče. Jejich podmínky a závazná stanoviska jsou zapracovány v dokumentaci. A dokonce i při realizaci bude zabudování pohledových prvků podléhat schválení zástupcem památkové péče.
Proč se přistoupilo k rekonstrukci a kdo se na něm z Valbeku podílel
Provozovatel Povodí Labe a.s. přišel s požadavkem celkové opravy vodního díla Harcov a zvýšení jeho bezpečnosti při povodních. A to sice proto, že v podloží pod hrází dochází k nekontrolovaným únikům vody, těleso hráze je propustné – jinými slovy: celou hrází protéká i dešťová voda. Ostatně přehrada nebyla za dobu své existence – od roku 1903 – rekonstruována, a proto vyžaduje komplexní obnovu.
Liberecká středisko Valbeku bylo k projektu přizváno ve fázi DSP (dokumentace pro stavební povolení) společně s kolegy z Ústí nad Labem. A přes stavební povolení jsme se propracovali k zadávací dokumentaci.
Kdy bude Harcov opět plně funkční a přístupný veřejnosti?
Mělo by tomu tak být do 33 měsíců od zahájení prací. Stavební činnost je naplánována do konce roku 2024.
Rádelský mlýn
Vaše kancelář se podílela i na projektování při rekonstrukci mimoúrovňové křižovatky Rádelský mlýn? Co konkrétně měl Váš tým na starost?
Ano, dostali jsme na starost řešení geotechnických konstrukcí. A to konkrétně armované svahy, zárubní a opěrné zdi, přemostění Jeřmanického potoka. Což bylo celkem nesourodé spektrum 12 stavebních výzev.
Jak se realizovalo posunutí Jeřmanického potoka pod křižovatkou?
Museli jsme realizovat zaústění potoka v délce 150 m s výkopem v hloubce 8 m pod terénem – ve stísněných podmínkách a s vymístěnou vodotečí. Na realizaci konstrukce, její izolaci a zpětné zasypání 10 metrovým násypem jsme měli 3 měsíce. Největší výzvou byla koordinace jednotlivých prací, abychom nenarušili časový harmonogram celého projektu.
Stavbě značně pomohla změna v PDPS (projektová dokumentace pro provádění stavby) – a to sice návrh přemostění potoka coby prefabrikovaného řešení. Díky tomu jsme získali podklad pro reálný harmonogram budoucí stavby. Na objektu, kterým stavba začínala, nesmělo dojít k časovému prodlení. Navazovala ně něj totiž stavba mostu a armovaného svahu. A obě navazující konstrukce musely být dokončeny v jedné stavební sezoně.
Bylo náročné zbudovat provizorní obtok a následně násyp do úrovně nové vozovky?
Potok se provizorně vymístil zatrubněním mimo původní koryto a po osazení prefabrikáty se přesunul zpět. Nejnáročnější bylo dodržet neúprosný harmonogram. Na začátku léta začít stavbu 9 m vysokého armovaného svahu v návaznosti na realizaci přemostění s tím, že v prosinci už musí být na konstrukci svahu převedena doprava.
Jak se díváte na celý projekt Rádelského Mlýna zpětně?
Stavba má můj obdiv. Popasovala se s náročnou výstavbou – a to nejen ve stísněných podmínkách, ale i při probíhajícím provozu silniční tepny. Od začátku jsem s obdivem sledoval, jak doslova roste před očima. Realizovaly se desítky stavebních objektů najednou – a to je nelehký úkol.