Obchvat Velký Beranov: investice do komfortu pro řidiče i pro místní
Obchvat Velkého Beranova je největší a nejdražší dopravní stavbou kraje Vysočina. Zprovozněn byl 30. října 2020 a kompletní dokončení proběhlo do konce června 2021. Propojil silnici II/602 směřující od Jihlavy do Měřína s II/353 vedoucí k dálnici D1. Nový úsek silnice má délku 4,245 km a odvádí osobní i tranzitní dopravu z Nových domků a Velkého Beranova. Vzhledem k velkému množství mostů (4x nový most, 1x opěrná zeď, 1x rekonstrukce mostu, 1x provizorní most kvůli výstavbě nového) a technických úprav se jeho cena vyšplhala na 623 milionů korun bez DPH. Jak projekt probíhal, co na něj říkají místní a vedení kraje? A jakými zajímavými prvky se stavba pyšní?
|
Zdroj: Valbek |
Od plánu k realizaci
Zprovoznění obchvatu, který
urychlí spojení Jihlavy s dálnicí D1, proběhlo vzhledem k probíhající epidemii koronaviru spíše v tichosti. Předcházely tomu roky plánování, jednání s majiteli pozemků a projektování a
dva roky stavebních prací, které začaly v roce 2019. Obchvat je vždy velkým zásahem do krajiny, zde ale navíc došlo ke kůrovcové kalamitě, a tak musela být vykácena většina lesního porostu v okolí stavby, zčásti i na pozemcích soukromých vlastníků. Celková cena se vyšplhala na
800 milionů korun a kraj na ni čerpal dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) ve výši 535 milionů korun.
Názory zástupců kraje i místních obyvatel
Obyvatelé Velkého Beranova čekali na obchvat dlouhých třicet let. Nejhorší byla situace v části obce
Nové Domky. Denně zde projíždělo zhruba
dvanáct tisíc aut a stovky kamionů. Nyní je to mnohonásobně méně. Projekt sice stále zůstává předmětem sporů a vášnivých diskuzí, zejména na sociálních sítích, ale
většina místních si výslednou variantu pochvaluje. Také podle hejtmanství dopadla stavba velmi dobře, obchvat hodnotí jako bezpečný a přehledný.
S podobou obchvatu je spokojený i starosta obce Velký Beranov Milan Pulicar, který ocenil jak přístup Kraje Vysočina, tak všech zapojených firem i jejich stavbyvedoucích. Celá spolupráce podle něj byla na špičkové úrovni. Na stavbě se mimo jiné podílela i firma Bung, která zajišťovala technický dozor.
Zajímavosti stavby
Při projíždění obchvatem na první pohled zaujme místo, kde byl proveden hluboký skalní zářez. To se nachází v zalesněném úseku před Novými Domky, mezi dvěma nejdelšími mosty o délce 90 a 140 metrů. Zdaleka ale nejde o jedinou zvláštnost.
Kromě
celkem pěti mostů stojí za pozornost i
retenční podzemní nádrž, která z části stavby odvádí dešťovou vodu. Mezi další technické detaily patří například opěrné zdi a prudké násypy z armované zeminy nebo protihlukové stěny.
Nezapomnělo se ani na
historický most Hůlová v obci Malý Beranov.
Vedení Jihlavy se snažilo při rekonstrukci zachovat jeho původní podobu, a to například i využitím vápenné malty a “omšelých” kamenů z okolních polí. Jinak se stavební práce soustředily hlavně na bezpečnost, vyšší nosnost mostu a stabilitu.
I když
barokní most z let 1783 až 1785 zatím není kulturní památkou, jeho
rekonstrukce probíhala velmi
šetrně a v souladu se zásadami památkové péče. Zpevnily ho nové konstrukce na okrajích, jeho
střední část ale zůstala
kompletně zachována. Nově byl zabezpečen proti vlhkosti a vznikly na něm také zcela nové kamenné stěny.