Pražské Vysočany: Radnice řeší nedostatek bytů po svém
Kristina Sverkunová
23/03/2022
Koupě vlastního bytu se mnohým lidem vzdaluje. Můžou za to vysoké ceny nemovitostí, dražší hypotéky i pomalá výstavba nových projektů. Radnice pražských Vysočan vzala řešení problému do vlastních rukou a inspiruje se v sousedním Německu. Co to znamená v praxi?
Budou Vysočany druhým Karlínem?
Areál ČDK loni oslavil 125 let existence. Už dávno se zde nevyrábí, budovy chátrají a pozemky zůstávají nevyužité. První vlaštovkou obnovy byla stavba O2 arény v roce 2002 a následně výstavba kongresového centra O2 universum. Nově radnice Prahy 9 přišla s odvážným plánem, jak proměnit i zbytek lokality. Nevyužité haly a budovy v havarijním stavu chtějí proměnit v nové centrum městské části, které by pro obyvatele mělo být stejně přitažlivé, jako je aktuálně Karlín. Aby radnice mohla napřímo ovlivnit plán projektu, chystá se část pozemků od společnosti Howden ČDK Compressors odkoupit.
Nová čtvrť vyroste okolo náměstí Emila Kolbena. Vzniknou zde byty, kanceláře, školy i další místa pro obyvatele sousedství. Urbanistickou studii, která předestírá změny, zpracoval ateliér Qarta architektura. Ačkoliv mají jasný plán, jakým směrem se vydat, Praha 9 chce zapojit také obyvatele. Proto připravila anketu, kde zjišťuje, jaký typ občanské vybavenosti ve svém okolí postrádají a co nesmí chybět na náměstí Emila Kolbena. „Máme šanci vytvořit kvalitní veřejný prostor v synergii s tím, co už vybudovali soukromí investoři, a dát nový impuls této části města, kterou dodnes hyzdí staré továrny a je pro obyvatele neprostupná,“ řekl starosta MČ Praha 9 Tomáš Portlík v říjnu 2021.
Po dokončení plánu městská část pozemky rozparceluje a prodá je soukromým investorům, díky čemuž bude projekt výdělečný. Vše je zatím v teoretické rovině, radnice musí nejdřív uspět a pozemky odkoupit. Konkurencí jí je mnoho developerů, kteří mají dostupné finanční zdroje a vlastní plány. Ale i v případě neúspěšného odkupu bude mít Praha 9 vliv na výstavbu, a to právě díky vypracované urbanistické studii, která bude sloužit jako doporučení investorům, co jim samospráva povolí v rychlém sledu.
Inspirace Hamburkem
Radnice nezačíná na „zelené louce“, inspirovala se úspěšným projektem našich sousedů v Německu. HafenCity v Hamburku roste na místě starého přístaviště. Revitalizace začala v roce 2000 a plně dokončena má být v roce 2030. Už dnes zde ale bydlí a pracují lidé a dvě třetiny projektu jsou hotové. Hamburk tímto krokem bojuje proti stěhování obyvatel za město. Zdá se, že úspěšně. Nová čtvrť dohromady pojme 15 tisíc obyvatel v 7500 bytech. Na podobě HafenCity pracují přední architekti, jako jsou například Richard Meier nebo David Chipperfield.
My si ovšem na novou podobu Vysočan ještě počkáme. I když vše půjde podle plánu, realizace bude zahájena nejdříve za 6 let.