„Rádelák“ míří do finiše, první auta by novou křižovatkou měla projet už na podzim
O aktuální situaci kolem největší dopravní stavby Libereckého kraje máme informace tzv. z první ruky – od tří odborníků z Valbeku, kteří se na realizaci stavby přímo podílejí.
Dokončují se mostní objekty
Letos probíhá 2. etapa největší dopravní stavby Libereckého kraje, I/35 MÚK
Rádelský Mlýn, která řeší rekonstrukci křižovatky silnice I/65 se čtyřpruhovou silnicí I/35 mezi Libercem a Turnovem.
Na podzim 2021 je plánováno uvedení stavby do provozu.
Dominantou celé stavby je nadjezd, který přemosťuje novou jednosměrnou větev MÚK z Liberce do Jablonce nad Nisou přes hlavní trasu, tj. přes přeloženou silnici I/35, a přes větev MÚK z Jablonce nad Nisou na Turnov. Nosnou konstrukci mostu tvoří monolitická předpjatá konstrukce o sedmi polích. Most je ve směrovém oblouku R=85 m. Rozpětí jednotlivých polí je 16,0 + 4x 22,0 + 24,0 + 18,0 = 146,0 m. Příčný řez nosné konstrukce tvoří deskový trám s vyloženými konzolami.
„V letošní stavební sezóně byly realizovány zbývající dva pilíře s označeními 50 a 60. V současné době jsou dokončovány práce na osazení betonářské výztuže 2. etapy nosné konstrukce. Na začátku července proběhne betonáž a předepnutí 2. etapy nosné konstrukce. Během léta bude v rámci své 3. etapy dokončena celá nosná konstrukce nadjezdu a začnou práce na příslušenství mostu, jako jsou izolace mostovky, římsy, vozovka, odvodnění, osazení svodidel a zábradlí,“ popsal aktuální situaci Ondřej Šabata, samostatný projektant ateliéru mosty ve společnosti Valbek.
Dalším větším mostním objektem stavby je most přemosťující hlavní trasu, kterou je přeložená silnice I/35, přes novou jednosměrnou větev MÚK z Jablonce nad Nisou na Turnov. Jedná se o jednopolový železobetonový rám světlosti 9,8 m s přesypávkou. Most je šikmý ve směrovém oblouku R=100 m a jeho zvláštností je krajní parapetní trám. Ten zesiluje nosnou konstrukci – desku tloušťky 0,7 m – v místě, kde je její rozpětí kvůli šikmosti čela rámu 20 m. V letošní stavební sezóně byl proveden poslední dilatační celek rámu a křídla na vjezdu. V současné době probíhají práce na příslušenství mostu a zhotovují se římsy.
Klíčový vodohospodářský objekt bude hluboko pod zemí
Teprve během jara 2021, po převedení dopravy na nově vybudovanou vozovku směr Liberec – Praha, bylo možné zahájit výkopové práce na stěžejním vodohospodářském objektu plánovaném pro tento rok. Tímto objektem je podzemní retenční nádrž s předsazeným odlučovačem lehkých kapalin. „Při navrhování této nádrže bylo problematické, že je uložena ve značné hloubce kvůli trasování navazující dešťové kanalizace. Navíc bylo nutné ji doplnit o sorpční filtry kvůli požadavku správce povodí na kvalitu vypouštěné vody,“ vysvětlil Jiří Vancl, samostatný projektant vodohospodářských staveb ve společnosti Valbek.
V současnosti je retenční nádrž osazena a zasypána, když ještě před zásypem byla provedena zkouška vodotěsnosti. Práce na ostatních vodohospodářských objektech pokračují podle plánu. Jedná se o dostavbu úseků všech tří objektů dešťové kanalizace a o sanaci otevřené části Jeřmanického potoka, jehož zakrytá část byla provedena v minulém roce.
Stabilitu zajišťují armované svahy a železobetonové zdi
Nedílnou součástí stavby jsou podpůrné objekty. „Tři armované svahy SO260-SO262 jsou armované výztužnými sítěmi z polymeru s bezúdržbovou úpravou líce z lomového kameniva. Sklon armovaných svahů je 60-70° od vodorovné roviny. Reprezentantem této skupiny je armovaný svah SO261 na hlavní trase silnice realizovaný v první stavební sezóně. Jeho délka je 168 m a osmimetrová výška je navíc v koruně svahu zvýšena o železobetonový práh s PHS,“ popisuje
Martin Kyselák, vedoucí ateliéru tunely společnosti Valbek. Všechny tři armované svahy jsou již stavebně dokončeny.
V místě křižovatky se nacházejí také rozestavěné opěrné a zárubní zdi s objektovými čísly SO250–255. Zdi SO253 a SO254 byly realizovány v loňské stavební sezóně.
Objekty zdí zajišťují vedení odbočovacích a připojovacích větví křižovatky ve stísněném prostoru údolí na soutoku Mohelky a Jeřmanického potoka. Úhlové železobetonové zdi SO250 a SO254 převádějí odbočovací větev směrem na Jablonec nad Nisou podél řeky Mohelky. Tížné betonové zdi SO251 a SO253 jsou koncipovány jako opěrné s kamenným obkladem. Zeď SO253 navíc zajišťuje převedení cyklostezky v místě křižovatky.
Nepřehlédnutelným zástupcem této skupiny objektů je zeď SO255. Nevyniká ani svou konstrukcí tížné betonové zdi, ani délkou 60 metrů, ani pětimetrovou výškou. Ale na první pohled zaujme doplňkem nad svojí korunou – ocelovou sítí kotvenou pomocí hřebů, která stavbě vizuálně dominuje při jízdě od Turnova. Na zdech realizovaných tuto stavební sezónu se momentálně dokončují obklady a římsy.
Všechno začalo přemostěním Jeřmanického potoka
Poslední dva zástupci objektových staveb realizovaných v první stavební sezóně jsou pro běžné uživatele stavby neviditelné. Proto jsou možná neprávem trochu opomíjené a zůstávají ve stínu objektů na povrchu. Jde o objekty přemostění
Jeřmanického potoka s objektovým číslem SO202.
Tyto objekty byly realizovány jako první už během jarních měsíců loňského roku. Jak jejich název napovídá, zajišťují převedení Jeřmanického potoka do Mohelky pod celou křižovatkou. Nad těmito objekty nebo v jejich těsné blízkosti jsou založeny objekty mostů a armovaného svahu SO261 s vozovkou hlavní trasy.
„Jedná se o novou část s prefabrikovaným rámem o délce 152 m a světlostí 3m/3m. Tato nová prefabrikovaná část je navázána na stávající objekt přemostění, kde byly při rekonstrukci křižovatky vyměněny stávající nosné panely zastropení a sanovány betonové stěny. Sanovaná stávající část o délce 108 m při stejné světlosti jako nová prefabrikovaná konstrukce se nachází na spodní části toku při soutoku Jeřmanického potoka s Mohelkou,“ říká Martin Kyselák, vedoucí ateliéru tunely společnosti Valbek.