Rekonstrukce Barrandovského mostu je v plném proudu. Valbek je hlavním projektantem.
Tým dvaceti projektantů skupiny Valbek v čele s Ing. Alešem Menšíkem stojí za projektem rekonstrukce dopravně nejvytíženějšího mostu v České republice. Denně projede přes Barrandovský most zhruba 140 tisíc aut. Kvůli takto vysoké dopravní intenzitě nebylo vůbec jednoduché provést průzkumné práce, protože dopravu zde nelze zastavit, ani plně odklonit. Příprava na stavbu tak trvala několik let a samotná rekonstrukce bude probíhat na etapy. Jaká úskalí most má a co vše je potřeba po téměř 40 letech provozu opravit, nám přiblíží hlavní projektant Ing. Aleš Menšík.
rozhovor s Ing Alešem Menšíkem
Rekonstrukce Barrandovského mostu je nazývána stavbou století. Bylo složité ji vyprojektovat?
Ano, jde o poměrně složitou konstrukci i rekonstrukci největší dopravní tepny v republice. Most je v provozu od roku 1983, kdy byla spuštěna jižní část, v roce 1988 pak část severní. Za těch téměř 40 let došlo samozřejmě k notnému opotřebení a vlivem nadměrné dopravní zátěže i k poškození některých železobetonových částí. Projektování stavby tedy bylo složité hlavně v tom, že nebylo možné most pro dopravu zcela uzavřít a rekonstrukce tak musí probíhat za provozu a na etapy. Kvůli provozu ale bylo také poměrně komplikované provést i samotný průzkum stávajícího stavu a zaměření. Stavba je totiž v intravilánu města, doprava je po celý den hustá, most je z velké části nad řekou a některé jeho části pod vodou.
Jak se průzkumy prováděly?
Bylo potřeba zjistit, v jakém stavu jsou vlastní mostní konstrukce, jaká je kvalita betonů, pevnost výstuže a co vše se bude muset opravit. Přístup ze shora byl komplikovaný kvůli dopravě, přístup zespodu zase kvůli řece Vltavě a tramvajové trati na Branické straně a ulic Modřanská a Strakonická, přes které most převádí veškerou dopravu na Jižní spojce. Při průzkumech jsme se tedy pořádně “zapotili”. Nasazeni byli potápěči, geodeti mohli na most pouze přes noc a ještě jen o víkendu. Ke středovému pásu jsme se dostali jen po žebřících zespodu. Vše potřebné jsme ale nakonec zjistili a mohli začít projektovat.
Jak probíhalo samotné projektování a kdo všechno se na něm podílel?
Projekt jsme začali připravovat v roce 2018 ve spolupráci firem NOVAPO. Firma NOVÁK & PARTNER, s. r. o., která patří pod křídla
VALBEK, řešila projekční část hlavního mostu a koordinaci, firma Pontex spol. s.r.o. dělala průzkumy konstrukce a projekty ramp Strakonická a Barrandovská a VALBEK projektoval oba hlavní mosty přes Vltavu a prováděl inženýring. Celkově se na projektu podílelo na dvacet odborníků. Naštěstí jsme měli k dispozici původní realizační dokumentaci a k ruce zkušeného kolegu, Ing. Milana Šístka, který se na
projektování mostu v 80. letech podílel. Kolega nám do kanceláře přinesl “kubík” (1 m³) původní dokumentace, kterou jsme museli prostudovat, a poskytl nám i nějaké fotografie a pro odlehčení zábavné historky z výstavby. Zajímavé bylo i porovnání, jak se projektovalo dříve ー bez počítačů, modelů a simulací. Kolega nám pomáhal i se samotným projektem, kde se podílel zejména na statické části celkové rekonstrukce, jako je např. volné přepětí uvnitř komor.
S čím vším jste se museli při přípravě dokumentace vypořádat? Je něco, co Vás překvapilo?
Tak primárně s dopravou. Denně tudy totiž projede přes 140 tisíc aut, není snad jiné místo v Česku, kde by jich projelo tolik. Věděli jsme tedy, co je potřeba opravit, a museli jsme hledat kompromis, jak lze práce v daném rozsahu stihnout a přitom dopravu omezit co nejméně.
Technická správa komunikací připravovala různé dopravní modely, tedy simulaci provozu, kde se mohou případně tvořit kolony atd. Ve spolupráci s dopravními inženýry jsme pak harmonogram a postup prací postupně ladili. Řešila se pouze vnitřní doprava, protože tranzit je veden po dálnici D0. Zajímavostí je, že bylo potřeba řešit i lodní dopravu a upravit plavební značení.
Rampy Strakonická a Barrandovská budou po dobu rekonstrukce mostu uzavřené a především kvůli nim jsou vedeny objízdné trasy. Na těchto objízdných trasách je v době celkové rekonstrukce Barrandovského mostu zakázána jakákoliv rekonstrukce, aby nedocházelo k dalším dopravním komplikacím.
A co mě překvapilo? Že to vlastně svým rozsahem není úplně jednoduchá konstrukce. Na mostě není nic pravidelné, rovnoběžné. Celý most je ještě ke všemu významně šikmý, na opěře O1 je šikmost zhruba 20 stupňů. A navíc je postavený v křižovatce, což je pro mě profesně velmi zajímavé.
Co vše se bude na Barrandovském mostu dít a jaký byl zvolen postup prací?
Jde o nejzásadnější rekonstrukci mostu za jeho dosavadní život. Nejzásadnější je, že dojde k výměně hydroizolace nosné konstrukce v celé její ploše. Během průzkumných prací se ale v konstrukci našla i nějaká překorodovaná předpínací lana, proto se i samotná nosná konstrukce zesiluje. Jsou do ní vkládány kabely volného přepětí, aby se posílila statika. Co se týče harmonogramu, vymysleli jsme nakonec rozdělení stavby na 4 etapy, které budou probíhat v následujících letech. Základním předpokladem bylo, aby křižovatka, která na mostu je, byla vždy průjezdná ze všech směrů.
Jedna předetapa rekonstrukce proběhla už v letech
2020-2021, kdy investor rozhodl, že se udělá sanace mostních pilířů, z nichž některé jsou umístěny v korytě Vltavy. Průzkum i následné sanace se prováděly pod vodou za pomoci potápěčů. I zde byla stavba poměrně komplikovaná, protože přístup k ní byl z terénu poměrně složitý. Zařízení staveniště muselo být na vodě a veškerá doprava stavebního materiálu a pracovníků probíhala po řece.
Od května letošního roku trvá první etapa rekonstrukce, co vše musí stavbaři stihnout?
Vlastní Barrandovský most a skládá ze dvou mostů - severního a jižního. Původně se předpokládalo, že se půjde od severu, ale když se během průzkumu objevila překorodovaná předpínací lana na jižním mostě, tak jsme etapy přeházeli a začalo se jižní částí jižního mostu a rampou Strakonická, tedy etapou na stavební práce ze všech nejsložitější.
Postup prací a etap je tedy následující:
etapa - během ní se udělá mostní svršek a zcela nová rampa Strakonická, která již podlehla morálnímu opotřebení a měla zastaralé technologie. Tato etapa je ze stavebního hlediska nejsložitější. Opravy byly vyprojektované původně na 6 měsíců, ale tlak na zrychlení prací byl velký, tak se termíny krátily. Pracuje se zde na dvě směny a realizační dokumentace se dodělává v průběhu stavby.
etapa - pokračovat se bude severní částí jižního mostu a Barrandovskou rampou. Na obou částech se vymění hydroizolace a mostní svršek, tedy vozovka, římsy, zábradlí a svodidla. Samotná nosná konstrukce rampy je v pořádku a není potřeba ji bourat. Tato etapa začne na
jaře 2023.
etapa - následovat bude severní část severního mostu, kde proběhnou sanační práce, výměna hydroizolace nosné konstrukce a výměna mostního svršku. V této etapě už nebudou žádné objížďky. Začátek etapy je plánován na
jaro 2024.
etapa - v této etapě proběhnou stejné práce jako v etapě předchozí, a to na druhé polovině mostu severního. Začátek etapy je plánován na
jaro 2025.
rekonstrukce spodní stavby
Podrobnosti se dozvíte na speciálním webu o rekonstrukci Barrandovského mostu.
Ing. Aleš Menšík pracuje pro VALBEK od roku 2016 a věnuje se projektování betonových mostů. Dříve pracoval ve firmě NOVÁK & PARTNER, s. r. o. Zajímavým projektem, na kterém pracoval, je např. realizační dokumentace rekonstrukce dálnice D1. Je ženatý a svůj volný čas věnuje svým třem malým dětem.
Barrandovský most v číslech
1978 - začátek stavby
1983 - otevření jižní části
1988 - otevření severní části
8 - jízdních pruhů (4 v každém směru)
352 m - délka mostu
15 m - výška mostu
40 - 55 m - šířka mostu
140 tisíc - denně projíždějících aut