Vývoj technologií nás posouvá mílovými kroky vpřed a nové trendy se nevyhýbají ani stavebnictví. Dnes už využíváme nástroje, které jsme před pár lety považovali za science fiction. Zároveň zavádíme procesy, které usnadňují pracovní postupy a zvyšují produktivitu a bezpečnost. Které to jsou?
Rozšířená realita
Rozšířená nebo také augmentovaná realita (AR) je
technologie, která přidává generované umělé prvky do skutečného světa, a to s pomocí počítače, telefonu nebo speciálních brýlí. Možná jste s ní přišli do kontaktu při využívání filtrů na sociálních sítích nebo při řízení auta se systémem MEB. Stavbařům technologie umožňuje vidět budoucí projekty v kontextu zvoleného prostoru a okolního prostředí, k čemuž mohou využít digitální model vytvořený v
BIM. Vedle vizualizace budoucích projektů slouží rozšířená realita také k dokumentaci procesů, případně se využívá při bezpečnostních školeních.
Drony ve stavebnictví
Ptačí nadhled používají nejen blogeři a realitní makléři, ale ve velkém i stavbaři.
Drony využívají k rychlému mapování velkých pozemků, což mohou následně uplatnit při
3D vizualizaci a optimalizaci práce. K tomu poslouží data získaná v reálném čase. Kromě toho umí drony částečně nahradit lidskou práci, a to v momentech, kdy by požadovaná činnost mohla ohrozit zaměstnance. Pomáhají tak zvýšit bezpečnost práce. Zároveň snižují náklady vynaložené na pracovní kapacity.
Technologii oceníme obzvlášť při budování zásadních a velkých infrastruktur, jako jsou silnice, mosty, přehrady a vodní nádrže, železnice, nebo například průmyslové a energetické komplexy.
Modulární stavby
V reakci na nedostupné bydlení a drahé materiály se zájem lidí obrací k firmám, které nabízí modulové stavby z kontejnerů nebo dřeva. Na rozdíl od klasické stavby se modul vyrábí v továrnách a následně se skládá na pozemku zákazníka podle jeho přání jako lego. Díky tomu je stavba levnější a projekt může být dokončen už během pár měsíců. Zároveň si můžete dispozice domu v budoucnu upravit. Pro tuto vlastnost se moduly využívají například při stavbě škol.
Že jde o funkční model, potvrzuje i plán firmy Koma Modular na výstavbu modulárního města ve Zlínském kraji. Město se bude postupně proměňovat podle potřeb obyvatel, a to bez dlouhých schvalovacích procesů. Prozatím se zde plánuje bytový dům, mateřská škola, galerie, lázně a vertikální farma.
KOMA MODULAR zdroj: foto Julius Filip