Využití 3D tisku ve stavebnictví: Nový dům za jediný den
Před lety sci-fi, dnes realita. Tisk 3D objektů podle digitální předlohy. 3D tiskárny jsou stále dostupnější a mnoho nadšenců je má i doma pro osobní účely. Dají se na nich vytisknout malé modely a možná vás napadá otázka, jak by se trojrozměrné výrobky daly použít i pro stavební účely. Změní 3D tisk stavební průmysl?
Jak to funguje? Obří tiskárny i speciální beton
Než se pustíme do tisku miniatur nebo celých stavebních dílů, potřebujeme digitální model. K tomu využíváme AutoCAD nebo BIM. Tiskárna následně tiskne vrstvu po vrstvě z plastové náplně. Nejsou potřeba žádné formy a neplýtvá se materiálem, který by bylo potřeba opracovat, jako se to děje při klasické výrobě.
3D model křižovatky Rádelský mlýn
Pokud se ale chceme přesunout do většího měřítka, potřebujeme větší tiskárny a jiný materiál než plast. V průběhu let byl proto vyvinut beton určený pro 3D tisk. Díky kompozitní směsi je materiál hustší a směs je samonosná. Pro následný tisk se využívají nadměrné tiskárny (super-size printers). Celý dům si tak můžete vytisknout za několik desítek hodin.
Přijde vám to jako hudba budoucnosti? Opak vám dokážou odborníci z ČVUT, kteří ve spolupráci s komerční společností vytiskli první prototyp už koncem roku 2021. K tomu využili 3D tiskárnu, která se nachází v Třešti. Tiskárna díky svým rozměrům zvládne půdorys do velikosti 122 metrů čtverečních a do výšky 5 metrů.
Nové možnosti a vyřešení zásadních problémů
Využití 3D tisku navazuje na využívání BIM softwaru. Při správném využití dat, kvalitním projektování a technologii 3D tisku se může vývoj stavebního průmyslu posunout mílovými kroky. Stavby z 3D tiskáren se budují diametrálně rychleji, v rámci hodin a dní. Jak to může vypadat v praxi? Obvykle se na stavbě podílí široké spektrum lidí, jako jsou architekti, projektanti, dodavatelé materiálů, stavaři a další. S modelováním v BIMu a 3D tiskem může tyto role zastat pár odborníků.
V době nedostatku kvalitních zaměstnanců ve stavebnictví se jedná o řešení zásadního problému. Také se zjednoduší a zrychlí organizace, sníží cena materiálu, zároveň se zvýší jeho kvalita a budovy vydrží déle funkční. Technologie přispívá také k menší produkci odpadu, a to několika způsoby. Umožní lépe plánovat spotřebu materiálu a navíc můžeme vytisknout stavbu s dutými stěnami, do kterých se následně zabudují rozvody vody a elektřiny.
Zajímáte se o moderní technologie? Přečtěte si více o Trendech ve stavebnictví v roce 2022 nebo poznejte Smart Cities.